Tradycje świąteczne w różnych krajach Europy

Dzielenie się opłatkiem, ubieranie choinki, wspólna wieczerza, msza pasterska, kolędowanie – to najważniejsze z polskich zwyczajów bożonarodzeniowych. A jak jest w innych krajach Europy. Jak świętuje się Dzień Narodzenia Pańskiego zagranicą?

Boże Narodzenie we Francji

Jeszcze wiele dni przed świętami we francuskich miastach odczuwa się klimat Bożego Narodzenia. Domy, sklepy i urzędy dekorowane są kolorowymi światełkami oraz pięknymi dekoracjami. W centralnych częściach miast ustawia się olbrzymie choinki. Ozdabiane są również inne drzewka, na których wiesza się lampki. Rodzice obdarowują dzieci adwentowymi kalendarzami. Co dzień maluchy kosztują jednej czekoladki. Na początku grudnia ślą listy do świętego Mikołaja. Wejścia zdobi się zielonymi wieńcami. Przygotowuje się również własnoręcznie robione szopki. Kolacja wigilijna spożywana jest albo tuż przed, albo zaraz po pasterce. Na świątecznym stole obowiązkowo znajdują się ostrygi, łosoś, kacza wątróbka, biała kaszanka, indyczka faszerowana kasztanami.

Zimowe święta w Niemczech

Przed świętami organizowane są liczne świąteczne jarmarki, podczas których można zaopatrzyć się w dekoracje i smakołyki bożonarodzeniowe. Podobnie jak francuskie dzieci, tak i najmłodsi Niemcy odliczają dni do Wigilii korzystając z adwentowego kalendarza. Drzwi i okna zdobi się charakterystycznymi wieńcami z czterema świecami, każda z lampek zapalana jest z początkiem nowego tygodnia Adwentu. Choinka dekorowana jest już tydzień przed Bożym Narodzeniem. Gospodynie przygotowują na wigilijną wieczerzę 9 potraw m.in. ; pieczoną kiełbasę z kapustą, pieczeń z gęsi, karpia oraz słodkie bożonarodzeniowe ciasto.

Angielskie święta

Bożonarodzeniowy klimat odczuwa się w Wielkiej Brytanii już na kilka tygodni przed świętami. W Anglii nie celebruje się Wigilii. Święta rozpoczynają się 25 grudnia. Do najpopularniejszych tradycji należy wieszanie pachnącej jemioły, wysyłanie świątecznych kartek oraz słuchanie pieśni bożonarodzeniowych. Na świąteczny obiad podaje się zupę z ostryg oraz indyka nadziewanego kasztanami. Dzieci szukają prezentów w czerwonych skarpetach, które wedle zwyczaju w noc bożonarodzeniową napełnia święty Mikołaj.

Zwyczaje w Portugalii

Najbardziej niezwykłym portugalskim zwyczajem świątecznym jest pozostawienie na bożonarodzeniowym stole nakrycia dla zmarłej osoby. Tradycja podobna do tej pochodzącej z Polski? Owszem, jednak w Portugalii na zmarłych nie czeka pusty talerz, ku czci bliskich, których już nie ma gospodynie zostawiają na stołach wypełnione po brzegi jedzeniem półmiski.

Nietypowe tradycje na Ukrainie

Do jednych z najbardziej oryginalnych zwyczajów świątecznych na świecie możemy bez wątpienia zaliczyć pajęczynę na choince… Na Ukrainie dekoruje się nią świąteczne drzewko – wedle starej legendy ma ona wróżyć szczęście i dostatek w nowym roku.