Ludowe ozdoby choinkowe

Tradycja zielonego drzewka świątecznego wywodzi się jeszcze z kultury przedchrześcijańskiej. Celebrowanie nieustannie zielonej choinki współcześnie jest jednym z popularniejszych, jeśli nie najpopularniejszym zwyczajem świątecznym nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Choinka pachnąca lasem, migocąca ferajną kolorowych światełek, bogato udekorowana, z królującą na jej wierzchołku ogromną betlejemską gwiazdą – tak niejeden z nas opisuje swoją wymarzoną, idealną świąteczną choinkę. Możemy zdobić ją na tysiąc sposobów. Jedna z opcji to nowoczesne drzewko przystrojone jedynie szklanymi bombkami i lampkami, inna to drzewko na ludowo. Takie ma chyba największy urok.

Wierzono dawniej, że choinka „ukradziona” z lasu przyniesie wszystkim domownikom szczęście. Szereg ozdób, jakimi przybierano drzewko także opatrzony jest rozbudowaną symboliką.

Gwiazda betlejemska przez większość z nas uznawana jest za najważniejszą choinkową dekorację. Wedle tradycji gwiazda umieszczona na czubku drzewka ma pomagać podróżującym i zabłąkanym odnaleźć drogę do domu. Gwiazdę można samodzielnie zrobić przy pomocy bibuły, papieru lub np. słomy.

Światełka mają bronić domowników od złych duchów i mocy. Są symbolem nadziei, przypominają, że po nocy zawsze wstaje nowy dzień. To także oznaka światła Chrystusa.

Okazuje się, że nie trzeba wydawać fortuny na dekoracje choinkowe, by nasze drzewko prezentowało się zjawiskowo. Na naszej choince możemy zawiesić np. jabłka. Owoce te symbolizują kuszenie w Raju, kiedy to wąż zwiódł Ewę jabłkiem, którym później ona poczęstowała Adama. Jabłka możemy wieszać w całości lub wcześniej ususzone, pokrojone w plastry. Na choince możemy wieszać także suszone pomarańcze, limonki i cytryny. Nie są to może ludowe dekoracje, ale wyglądają na choince wprost pięknie.

Orzechy na choince są oznaką siły, zdrowia, dobrobytu. Możemy zrobić z nich prostą, acz efektowną dekorację zawijając orzechy w sreberka, malując je złotkiem lub kolorową farbą. Ciekawym patentem jest też zawinięcie orzecha w przeźroczystą folię i związanie tasiemką.

Łańcuchy z papieru mają za zadanie przypominać o świątecznej wspólnocie i więziach rodzinnych. To także symbol wyzwolenie z niewoli grzechu, niewoli politycznej i wojny.

Aniołki zawieszone na drzewku chronią domowników przed złem, symbolizują opiekunów domu. Można zrobić je ze słomy, papieru, makaronu, masy solnej, koralików lub drewna.

Dzwonki choinkowe są oznaką szczęścia, dobre nowiny, świątecznej radości. Na drzewku choinkowym bardzo ładnie wyglądają dzwoneczki uszyte na szydełku, wykonane z wikliny papierowej oraz ceramiczne.

Jemioła nie jest co prawda ozdobą choinkową, ale bez wątpienia możemy uznać ją za dekorację. Pocałunek pod gałązką jemioły wróży zakochanym szczęście w miłości.