Regionalne potrawy na kolację wigilijną

Choć polska tradycja nakazuje, by w każdym domu na wigilijnym stole znalazło się dwanaście potraw, tak naprawdę co region, to inne święta i inna świąteczna wieczerza. Wszystkie obszary naszego kraju łączy natomiast to, że podczas Wigilii serwowane są potrawy postne przygotowane z płodów matki ziemi. Na stole nie może zabraknąć także jednego dodatkowe nakrycia, które gospodynie przygotowują z myślą o zabłąkanym wędrowcu.

MAŁOPOLSKA, PODHALE – góralska Wigilia jest skromna, lecz syta. Ważną rolę wśród świątecznych przysmaków odgrywa kapusta – zazwyczaj serwowana z ziemniakami. Oprócz tego podaje się kwaśnicę a do potraw często dodawane są suszone śliwki. Ważnym składnikiem dań jest również miód.

MAZOWSZE – królem wigilijnych dań na Mazowszu jest czerwony barszcz z uszkami. Ponadto podaje się ryby – np. karpia w galarecie lub śledzia w śmietanie. Na stole powinien pojawić się także bigos z suszonymi grzybkami, kluski z makiem. Tradycyjny wigilijny napój to kompot z suszu. Jeśli chodzi o słodkości nie można zapomnieć o kutii, makowcach i piernikach.

WIELKOPOLSKA – jako zupę serwuje się potrawę z konopi. Inne dania, to; groch z kapustą, pierożki z grzybami, do ryb podaje się ziemniaki. Typowym deserem są natomiast szyszki z kaszy z bakaliami.

WARMIA I MAZURY – w tym regionie jada się nie tylko typowo polskie potrawy świąteczne, ale także dania litewskie oraz białoruskie. Duża część mieszkańców Warmii i Mazur, pochodzi bowiem właśnie z Litwy i Białorusi. Obok barszczyku wśród zup pojawiają się zupy owocowe. Niezwykle popularne są śledzie w oleju. Ponadto serwuje się ziemniaki, kasze, pierogi z kapustą i grzybami.

POMORZE I KASZUBY – Jak przystało na Pomorze w tym regionie najważniejsze są ryby. Wystarczy wspomnieć choćby słynne śledzie po kaszubsku, śledzie z jabłkami, zupę rybną czy wędzonego węgorza. Ryby pojawiają się nawet w pierogowym farszu. Oprócz tego na stołach króluje barszcz oraz ciasta z czerwoną różą.

PODLASIE – Kuchnia podlaska nasycona jest wpływami kulinariów białoruskich oraz ukraińskich. Będąc na Wigilii na Podlasiu możemy skosztować; kutii, kisielu z mąki owsianej, barszczyku z grzybami, smażonej rybki oraz klusek z makiem.

ŚLĄSK – Śląska Wigilia to wieczerza na bogato. Na stole powinna znaleźć się grzybowa lub kapuśnica z grzybami oraz pyszna zupa migdałowa. Jeśli chodzi o ryby Ślązacy zdecydowanie stawiają na karpia oraz śledzie. Dodatkami do ryb są kartofle, kluski z ziemniaków oraz kapusta z grzybami. Typową świąteczną potrawą na Śląsku jest moczka.