Przesądy wigilijne i bożonarodzeniowe

Mówi się, że 24 grudnia i 25 grudnia to najbardziej magiczne dni w roku. Świąteczną atmosferę daje się odczuć jeszcze przed celebrowaniem Narodzin Jezuska, trudno jednak nie poddać się urokowi Świąt, kiedy na niebie pojawia się pierwsza wigilijna gwiazda…

Wigilia Bożego Narodzenia, jak i same święta Narodzenia Pańskiego wiążą się nie tylko z wieloma zwyczajami czy przysmakami kulinarnymi, ale także i z szeregiem przesądów. Szczególnie bogata jest w nie kultura polska.

Wigilijnych oraz bożonarodzeniowych wróżb jest tak dużo, że trudno przytoczyć je wszystkie. Postaramy się jednak przybliżyć Państwu chociaż część z nich.

Fortuna z wody wyłowiona

Jeśli chcesz, by w nadchodzącym roku nie brakowało Ci pieniędzy w wigilijne po południe podczas mycia rąk wrzuć do wody parę monet. Dotykaj je myjąc dłonie i pocieraj twarz. Podczas kolacji włóż do kieszeni banknot – to także wróży dostatek. Jest jeszcze jeden „pieniężny” zwyczaj wigilijny – noś w portfelu łuski z wigilijnego karpia.

Panna do zamiatania

Wszystkim dziewczynom czekającym na adoratorów przyda się ten oto trik – zamiatając dom sprzątaj w stronę „od drzwi”, dzięki temu nie opędzisz się od kawalerów. Po kolacji wigilijnej zanieś resztki wieczerzy psu – nasłuchuj szczekania innych psów – od tego, z której strony będą one szczekać zależy, skąd pochodzi Twój przyszły mąż. Istnieje również przesąd pozwalający sprawdzić, czy w nowym roku zakochasz się. Zjedz jabłko uważając na pestki, odłóż je i policz. Parzysta liczba pestek wróży miłość. Jeśli liczba ta przekracza sześć oznacza to miłość odwzajemnioną. Jeśli chcesz wyjść rychło za mąż rzuć porcję kutii nabraną łyżką w górę. Kiedy przylgnie do sufitu możesz szykować się na rychłe wesele. Powodzenie w miłości można zapewnić sobie całując się z ukochaną osobą pod gałązką jemioły.

Gospodarskie szczęście

We wigilię powinniśmy zwracać szczególną uwagę na aurę za oknem. Jasny dzień – nie zabraknie jajek od kur, zachmurzone niebo – krowy będą dawały dużo mleka. Pogoda to także wskazówka dla panien. Kiedy dzień jest jasny i pogodny za mąż wyjdą młode oraz biedne dziewczyny, jeśli pogoda nie dopisuje w przyszłym roku nadejdzie czas ślubów dla kobiet starych i bogatych.

Niewinna kradzież

Wigilia to dzień inny na wszystkie. Zwierzęta mówią ludzkim głosem a ludzie… mogą kraść. Oczywiście nie chodzi tutaj o przywłaszczenia drogich przedmiotów czy wielkich sum pieniędzy. Warto natomiast „podwędzić” jakiś drobiazg – wróży to powodzenie. Nie wolno jednak niczego pożyczać. Przed świętami warto pospłacać wszelkie długi i pozałatwiać wszelkie niedokończone sprawy.

Jaka Wigilia…

24 grudnia nie należy się kłócić i gniewać. Mile widziany jest uśmiech i dobry humor. Mówi się przecież, że jaka Wigilia, taki cały nowy rok! Źle wróży nabawienie się choroby w Wigilię. Kiedy nasz dom pierwszy odwiedzi mężczyzna lub chłopak możemy mieć nadzieję, że kolejny rok będzie szczęśliwy, kobieta wróży natomiast pecha i niepowodzenie.