Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce i Europie

Krajem, gdzie świąteczne jarmarki są najbardziej popularne są bez wątpienia Niemcy. Tutaj określa się je jako; Weihnachtsmarkt. Pierwsze jarmarki w Niemczech notuje się już na XIV wiek. Tradycyjny świąteczny kiermasz ma miejsce na rynku lub ulicach należących do starszej części miasta. Kiermasze bożonarodzeniowe organizowane są także w innych miejscach Europy; Włoszech, Austrii, Szwajcarii a ostatnio coraz częściej także w Polsce.

Na grudniowym kiermaszu nie może zabraknąć świątecznych dekoracji. Na straganach ustawionych na ulicach miast pojawiają się liczne bożonarodzeniowe ozdoby. Choinkowe łańcuchy, bombki, ozdoby wykonywane ręcznie. Wśród tych ostatnich największą popularnością cieszą się gwiazdy betlejemskie, aniołki robione z papieru, słomy, gliny. Udając się na jarmark możemy zaopatrzyć się również w drewniane zwierzaki gotowe do zawieszania na choinkę czy świąteczne lampki.

Jarmarki świąteczne to jednak nie tylko dekoracje. Czego jeszcze szukamy na bożonarodzeniowych kiermaszach? Świątecznych smakołyków. Sprzedający polecają nie tylko polskie potrawy, ale także i zagraniczne przysmaki. Prócz wigilijnych potraw będąc na jarmarku możemy skosztować grzanego wina lub piwa, miodu pitnego, gorącej czekolady, smażonej kiełbaski, gulaszu. Będąc na kiermaszu warto skorzystać z możliwości zakupu pachnących przypraw; cynamonu, goździków czy wanilii.

Oprócz jedzenia i dekoracji kiermaszowi kupcy polecają wyroby rękodzieła – obrazy, szopki, obrusy oraz ubrania. Wśród tych ostatnich największe powodzenie mają ciepłe futerka, kożuszki, ocieplane buty. Dostępne są również różnorakie świąteczne akcesoria – sianko, opłatek, świece, choinki, stroiki, płyty z kolędami. Ku radości wszystkich pań na jarmarkach nie brakuje również kramów z kolorową biżuterią.

Najchętniej odwiedzanymi przez Polaków kiermaszów świątecznych są te organizowane w największych miastach kraju. Coraz więcej z nas przybywa na jarmark w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu czy Olsztynie.

Na jarmarku nie brakuje także atrakcji dla dzieci. Najciekawszym pomysłem są bez wątpienia żywe szopki. Zdarza się, że na kiermaszu można spotkać świętego Mikołaja czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z jego „pomocnikami”. Pojawiają się także różnorodne konkursy oraz zabawy. Wokoło rozbrzmiewają bożonarodzeniowe piosenki i piękne kolędy. Wszędzie czuć świąteczną atmosferę.